O České radě pro šetrné budovy

Česká rada pro šetrné budovy (známá také pod zkratkou CZGBC – z anglického Czech Green Building Council) sdružuje společnosti z různých sektorů ekonomiky. Jejich pojítkem jsou kvalitní budovy a stavebnictví podporující novou výstavbu i renovace na základě principů udržitelnosti. V České republice Rada působí od roku 2009 a všechny její aktivity směřují k naplnění tzv. Vize Nula, tedy stavu, kdy budovy budou mít nulovou zátěž na životní prostředí v celém jejich životním cyklu.

Mise

Podněcujeme trh k přeměně způsobů, jakými lidé budovy a urbanistické celky navrhují a staví. Snažíme se vytvářet zdravé, prosperující a environmentálně i společensky ohleduplné urbánní prostředí, které zlepšuje kvalitu života.

Vize

Šetrné budovy se stanou v České republice standardem. Umožní vyšší produktivitu práce, vytvoří zdravé a příjemné prostředí pro jejich uživatele a nespotřebují více energie, než samy vyprodukují.

Šetrné stavebnictví bude minimalizovat negativní dopady na životní prostředí. Stavební proces bude efektivně využívat veškeré zdroje, a to obnovitelné nebo recyklované materiály bez produkce skládkového odpadu.

Rada má v současné době xxx členů a následujícím rozdělením dle zaměření:

  • Developeři
  • Výrobci materiálů
  • Výrobci technologií
  • Architekti, projektanti
  • Konzultanti
  • Jiné

Šetrná budova

Co je šetrná budova?

Šetrná budova je energeticky efektivní, disponuje kvalitním vnitřním prostředím, úsporně hospodaří s vodou, využívá principy cirkulární ekonomiky a udržitelné materiály. Pozitivně ovlivňuje okolní prostředí.

Šetrné budovy mají dlouhodobý ekonomický přínos pro své vlastníky v průběhu celého životního cyklu a současně vytváří pro své uživatele zdravé vnitřní prostředí.

Staňte se členem nebo získejte více informací o členství.

Staňte se členem

Energie

  • Minimální spotřeba energie v rámci celého životního cyklu budovy.
  • Nižší finanční náročnost provozu a údržby.
  • Integrace obnovitelných a nízkouhlíkových technologií do běžných energetických procesů budov.
  • Inteligentní a uživatelsky přívětivé řízení a automatizace v budovách.
  • Přímá interakce uživatelů budov se šetrným postojem k životnímu prostředí.

Šance pro budovy

Organizaci Šance pro budovy založila Rada společně s Centrem pasivního domu v roce 2010 s cílem vytvářet příznivý legislativní a ekonomický rámec, který zajistí, že stavby v České republice budou šetrné, tedy energeticky úsporné, adaptované na změnu klimatu a ohleduplné k životnímu prostředí.

Při přípravě legislativy, norem nebo podpůrných programů Šance pro budovy poskytuje institucím součinnost a expertízu široké členské základny, která čítá přes 300 firem z oblasti stavebnictví.

Exkluzivní členové

Všichni členové